مقالات آموزشی

واکسن کرونای روسی اسپوتنیک وی

واکسن کرونای روسی اسپوتنیک وی

واکسن کرونای روسی اسپوتنیک وی:

اطلاعات کلی

Sputnik V اولین واکسن ثبت شده در جهان است که بر اساس پلت فرم وکتور ویروس . آدنوویروس انسانی مورد مطالعه قرار گرفته است محل آزمایشات بالینی فازسوم واکسن اسپوتنیک وی در امارات ، هند ، ونزوئلا و بلاروس بوده است.
واکسن اسپوتنیک وی (sputnik v) یکی از سه واکسن در جهان است که بیش از 90 درصد کارایی دارد. اثر واکسن 91.6٪ بر اساس داده های 19،866 داوطلب که تزریق اول و دوم واکسن Sputnik V یا دارونما را انجام داده اند محاسبه شد – 78 مورد تایید شده COVID-19 در مرحله کنترل نهایی ثبت شد.Sputnik V یک واکسن دو دوز است ، فرم لیوفیلیزه شده (خشک) این واکسن را می توان بین +2 تا +8 درجه سانتیگراد نگهداری کرد ، و حمل آن به سراسر دنیا از جمله مناطق صعب العبور آسان است واین موضوع یکی ازمحاسن این واکسن درمقایسه باسایرمواردواکسن کرونااست.

بیش از 50 کشور برای بیش از 1.2 میلیارد نفر درخواست واکسیناسیون با Sputnik V کرده اند (2.4 میلیارد دوز به دلیل اینکه Sputnik V یک واکسن دو دوز است). واکسن برای عرضه به بازار جهانی توسط شرکای بین المللی RDIF در هند ، برزیل ، چین ، کره جنوبی و سایر کشورها تولید می شود.
این واکسن به نام اولین ماهواره فضایی شوروی نامگذاری شده است. پرتاب Sputnik-1 در سال 1957 بعنوان نقطه آغازی برای اکتشافات فضایی در سراسر جهان بوده است.

واکسن ها بر اساس بردار ADENOVIRAL چگونه کار می کنند؟

“ناقلین” درواقع مواردی هستند که می توانند مواد ژنتیکی را از ویروس دیگری به سلول منتقل کنند. در این حالت ، ماده ژنتیکی آدنو ویروس که باعث عفونت می شود برداشته می شود و مواد دارای کد پروتئینی از ویروس دیگر ، در این مورد از خار ویروس کرونا ، وارد می شود. این عنصر جدید برای بدن بی خطر است ، اما به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا پاسخ دهد و آنتی بادی هایی تولید کند که از عفونت محافظت می کنند.
بستر فناوری بردار مبتنی بر آدنوویروس با اصلاح ناقل حامل اصلی با مواد ژنتیکی ویروس های تازه ظهور یافته ، که اجازه می دهد واکسن های جدید در یک برنامه دقیق تولید شوند ، ایجاد واکسن های جدید را ساده و تسریع می کند. چنین واکسنهایی پاسخ شدیدی را از سیستم ایمنی بدن انسان دریافت می کنند.

آدنو ویروس های انسانی از ساده ترین مواردهستندوبه همین دلیل به عنوان ناقلین بسیار محبوب شده اند. در مورد ایجاد واکسن علیه ابولا ، واکسن سازی گامالیای روسیه (N.F.Gamaleya) . (که سازنده این واکسن است) بر اساس یک ناقل ، تجربه موفق قبلی دارد.
محققان پس از شیوع همه گیری ،برای ساخت واکسن روسی(واکسن اسپوتنیکv). قطعه ای از ماده ژنتیکی ویروس کرونا جدید SARS-COV-2 را استخراج کردند که اطلاعات مربوط به ساختار پروتئین S تاج ویروس (پروتئینی که “تاج” را تشکیل می دهدو مسئول اتصال آن به سلولهای انسانی است) دران قرارداشته و آن را در بردار آدنو ویروس که از قبل شناخته شده است برای تحویل به سلول انسانی فرو بردندو بدین ترتیب اولین واکسن جهان علیه ویروس کرونا ویروس SARS-COV-2 ایجاد شد.

برای اطمینان از مصونیت طولانی مدت ، دانشمندان روسی پیشنهاد کرده اند. از دو نوع مختلف ناقل آدنو ویروس برای واکسیناسیون های اول و دوم استفاده کنند. که باعث افزایش اثر واکسن می شود.
استفاده از آدنو ویروس های انسانی به عنوان وکتور بی خطر است . زیرا این ویروس های ایجاد کننده SARS جدید نیستند و از هزاران سال قبل وجود داشته است.
طبق تحقیقات ، اثر بخشی واکسن Sputnik V در برابر ویروس کووید ١٩ ، حدودنودویک وشش دهم درصد است. محاسبه این شاخص بر اساس داده های 19،866 داوطلب انجام شده است .که هم تزریق اول و هم دوم واکسن Sputnik V یا دارونما را انجام داده اند . در مرحله کنترل نهایی ، 78 مورد تایید شده COVID-19 ثبت شده است. نتایج مطالعه اثر بخشی واکسن Sputnik V ارزیابی مقایسه ای بین المللی را پشت سر گذاشته است . داده های به دست آمده در The Lancet منتشر شده است.

نوشته قبلی

درمان‌ واریس ونارسایی های وریدی بصورت قطعی

نوشته بعدی

درمان واریس در کلینیک اصفهان (مصاحبه با بیمار )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما