مقالات آموزشی

هموکروماتوزیس

هموکروماتوزیس

هموکروماتوزیس:
این بیماری یک بیماری اتوزومال مغلوب است که با افزایش بار آهن در کبد ،قلب،مفاصل و بیماری اندوکرین تظاهر می کند.برای تشخیص این بیماری اندازگیری سطح سرمی آهن و فریتین کمک کننده است.در صورتی که اشباع ترانسفرین بیش از ۴۵% باشد توصیه به انجام بررسی ژنوتیپ HFE می شود و اگر تست ژنوتیپ مثبت باشد بیوبسی از کبد انجام می گیرد(به خصوص در افراد مسن تر از ۴۰سال.)
افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها مبتلا به هموکروماتوز ارثی هستند به خصوص برادر یا خواهر ،علائم بیماری را با احتمال بیشتری بروز می دهند.این قبیل افراد در رابطه با انجام ژنوتیپ باید مورد مشاوره قرار گیرند و همراه با آن به عنوان قسمتی از بیماریابی،آزمایشات بیشتری جهت تشخیص بیماری انجام دهند.(هموکروماتوزیس)

کار گروه خدمات پیشگیری ایالات متحده(uspstf). انجام غربالگیری بیماری هموکروماتوز ارثی را در بین جمعیت عادی فاقد علامت بیماری توصیه نمی نماید.جهت اطلاعات کاملتر به بخش بهترین متخصص قلب ایران یا(بهترین فوق تخصص قلب وعروق اصفهان) درسایت دکترهادی زاده مراجعه نمایید.
سنگ کیسه صفرا:

سنگ کیسه صفرا در اکثر مواقع بدون علامت است .و هنگامی که علامت دار می گردد با درد شکم همراه است.عوامل خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا عبارتند از: افزایش سن،چاقی،جنس زن می باشد.
نکته قابل توجه در این بیماری این است که در افراد دیابتی. هنگام تشخیص جهت پیشگیری از آمپیم عفونی و جلوگیری از عوارض بعدی توصیه به کوله سیستکتومی پروفیلاکتیک می شود.

جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک قلب وعروق(کلینیک واریس وفوق تخصصی قلب وعروق) دکتر هادی زاده

۵و ۳۲۲۴۲۱۶۴ _ ۰۳۱

تماس بگیرید.
جهت رزرو نوبت تلفنی :

عدد ۱۳۰ رابه سامانه ۱۰۰۰۸۵۹۰

ارسال یا عبارت @nobattt رادرتلگرام سرچ کنید.

نوشته قبلی

غربالگری از نظر آنوریسم آئورت شکمی(AAA):

نوشته بعدی

بهترین کلینیک واریس کشور ( کلینیک واریس دکتر محمود هادی زاده)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما