فتق هیاتال (قسمت دوم)

فتق هیاتال

فتق هیاتال (قسمت دوم)

جراحی لاپاراسکوپی عمدتا درد کمترداشته  و جای زخم کمترو نیاز به ماندن در بیمارستان نسبت به انواع دیگر جراحی کمتری دارد .ولی برای هر فردی مناسب نمی باشد و ممکن است خطر صدمه به عروق خونی و اعصاب به میزان بیشتری همراه داشته باشد.

مراقبت های فردی:
تنوعی از تغییرات شیوه زندگی می تواند کمک به راحت شدن بازگشت اسید از معده به مری شود که ممکن است همراه با فتق هیاتال باشد .یعنی با همه این اقدامات ممکن است کمک کننده باشند.
خوردن غذای کم:غذای زیاد میتواند معده را متسع کند و ان را به سمت قفسه سینه هل بدهد بنابراین خوردن غذای کم می توانداین مشکل راکاهش دهد.
پرهیز از غذاهای مشکل ساز و الکل:
سعی بر پرهیز از الکل،نوشیدنی های کافئین دار ،شکلات،پیاز ،غذاهای ادویه دار،نعنا و غذاهای فلفل دار بایددردستورکارباشد(همه اینها تولید اسید معده را افزایش داده و دریچه مری را شل می کنند)حتی قهوه  های بدون کافئین می تواند برای یک مری ملتهب تحریک کننده باشد.همچنین استفاده از مرکبات و غذاهای تهیه شده از گوجه فرنگی بایستی محدود شوند .انها اسیدی هستند و می توانند مری را تحریک یا ملتهب کنندغذاهای چرب بایستی محدودشوند  چراکه غذاهای چرب دریچه مری را شل میکنند و تخلیه معده را به تاخیر میاندازند وزمان بازگشت اسید معده به مری را افزایش میدهند.
برخاستن بعد از خوردن غذا:حداقل ۳ساعت صبر کنید وبعد به رختخواب بروید یا چرت نیمروز بزنید.در طی این زمان بیشتر غذاها از معده به داخل روده کوچک تخلیه شده اند بنابراین نمی توانند به داخل مری برگردند.خوردن یک شام شبانه تولید اسید را تحریک میکند و بیشتر ان موجب بازگشت اسید میشود.
بلافاصله بعد از غذا خوردن ورزش نکنید .سعی کنید ۲الی۳ساعت خود را درگیر فعالیت  های شدید نکنید ،ورزش های کوچک مانند پیاده روی خوب است.
کاهش وزن:اگر شما دچار اضافه وزن می باشید ،لاغر شدن به شما در برداشتن فشار از روی معده کمک می کند.این ممکن است مهمترین کاری باشد که شما می توانید انجام دهید تا نشانه های بیماری را کاهش دهید.
توقف سیگار کشیدن:
سیگار کشیدن بازگشت اسید به مری را افزایش می دهد و بزاق را خشک می کند .بزاق کمک به حفاظت از مری  در مقابل اسید معده میکند.
دوری کردن از داروها،در صورت امکان:
داروهایی که باید از انها دوری کرد شامل بلوک کننده های کانال کلسیمی،مانند دیلتیازیم،انتی بیوتیک ها مانند تتراسیکلین ،داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند اسپرین،ایبوپروفن و ناپروکسن،کینیدین،تئوفیلین،خواب اورها وارامبخش ها،و الندرونات میباشند.اگربیمارمبتلابه فتق هیاتال هر یک از این داروها را استفاده می کند و از سوزش معده رنج میبرد ،بایستی موضوع رابه پزشک خود بگوید .پزشک ممکن است داروهای دیگری را جایگزین کند.
توصیه می شودسرتخت خود را بالاتر ببرید:اگر شما سرتخت خود را ۱۵تا۲۲سانتی متر بالاتر ببرید.جاذبه کمک به جلوگیری از ورود اسید به مری در زمان خواب خواهد شد.
از لباس های تنگ پرهیز کنید:لباس تنگ بر شکم فشار فشار می اورند وبیماری تشدیدمی گردد.
زمان کافی را برای استراحت قراردهید :
وقتی که بیماردچار تنش می باشد ،هضم اهسته میگردد،و در نتیجه بازگشت اسید بیشتر می شود .شیوه های راحت سازی و شل کردن بدن مانند تنفس عمیق ،مدیتیشن،یا یوگا ممکن است کمک به کم کردن بازگشت اسید معده به مری کند.
اغلب فتق های هیاتال کوچک ایجاد مشکل نمیکنند و شما ممکن است ندانید فتق دارید اما یک فتق بزرگ هیاتال اجازه به غذا و اسید برای برگشت  به مری را می دهد و منجر به درد سینه (صدری)و سوزش میشود.اقدامات مراقبت های فردی یا داروها معمولا این نشانه ها را تخفیف می دهند،گرچه فتق های خیلی بزرگ هیاتال اغلب اوقات احتیاج به جراحی ترمیمی دارند.

جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک فوق تخصصی دکتر هادی زاده
۵و ۳۲۲۴۲۱۶۴     _     ۰۳۱
تماس گرفته ویااطلاعات لازم رااز طریق آدرسهای زیر بدست آورید:
Www.doctorhadizadeh.ir

Www.doctorhadizade.com

Www.varisiran.ir

Www.varisesfahan.ir

https://instagram.com/_u/dr.mahmoudhadizadeh

https://t.me/drhadizadeh

نوشته قبلی

فتق هیاتال (قسمت اول)

نوشته بعدی

انواع پیشگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما