مقالات آموزشی

سکته مغزی

سکته مغزی

سکته مغزی:

وقتی مانعی به طور ناگهانی در مسیر جریان خونی که به سوی قسمتی از مغز می‌رود ایجاد گردد موجب عارضه ای می گردد که به طور معمول آن را سکته مغزی می گویند.
می‌دانیم که سلولهای مغزی نسبت به انرژی و اکسیژن بسیار حساس بوده و باید جریان خون غنی از اکسیژن و انرژی به طور دائم در دسترس آنها قرار گیرد بنابراین هر علتی که در مسیر جریان این خون قرار بگیرد و در مدت چند دقیقه موجب اختلال عمل سلولهای مغز گردیده و موجب مرگ آنها میشود.

سلولهای مغزی حواس پنجگانه را کنترل کرده و به اضافه موجب حرکات بدنی و هوشیاری و تفکر انسان می‌گردد و سکته مغزی عمل سلولهای مغزی را مختل کرده و اعمال بدن که تحت کنترل آنها می باشد متوقف کرده در نتیجه ممکن است عمل تکلم دچار اشکال شده بینایی و حرکت اعضای بدن مختل و گاهی موجب بیهوشی شخص مبتلا می گردد.

شایع ترین علت سکته مغزی قطع کامل عبور جریان خون شریان مغزی به وسیله یک لخته خون می باشد که به آن ترومبو زیس می‌گویند.
وجود لخته خون در یک شریان سالم طبیعی وجود نداشته یعنی احتمال ندارد ولی وقتی شر یان مغزی دچار ضایعه می گردد یعنی موادی که به آن ها تورومبوزیس می گویند در دیواره های شریان و اطراف آن رسوب نموده و موجب تنگی و سپس یک تورومبو زیس شود موجب مسدود شدن شریان مزبور می شود.
اطلاعات کاملتردرسایت دکترهادی زاده وابسته به کلینیک واریس اصفهان دراختیارشماست.

گاهی نیز لخته خونی به عللی در نقطه دیگری از جریان خون و قلب و عروق جدا شده و به طرف شرایین مغزی رانده می‌شود و آن شریان راکاملا مسدود نموده و عارضه قلب را به همان شکل ایجاد می‌کند.
این حالت را آمبولی مغزی می گویند.
سکته مغزی ممکن است به علت پارگی شریان مغزی در یک نقطه‌ای که مستعد است ایجاد شده و موجب خونریزی در آن ناحیه گردد. این عارضه راخونریزی مغزی می گویند خونریزی مغزی غالباً در اشخاصی که دچار فشار خون بالا هستند پیش می آید. وقتی سکته مغزی به وجود می‌آید سلولهای مغزی آن ناحیه می میرند و امکان بهبودی وجود نخواهد داشت خوشبختانه سلول‌های مجاور آن ناحیه تا حدی جایگزینی برای سلولهای از بین رفته را انجام داده واز وسعت ضایعه تاحدود قابل ملاحظه پیشگیری می‌کنند

سکته مغزی
آمبولی
سایت دکترهادی زاده
کلینیک واریس
کلینیک واریس اصفهان
لیزرواریس درشیراز
بهترین متخصص واریس کشور
بهترین متخصص واریس اصفهان

نوشته قبلی

بهترین درمان واریس پا و لنفادم

نوشته بعدی

ازدیاد فشار خون(فشارخون بالا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما