مقالات آموزشی

سکته مغزی چیست ؟

سکته مغزی چیست ؟

سکته مغزی چیست ودرموردآن چه بایدکرد؟


سکته مغزی یک بیماری عروقی است ودراین مقاله قصدداریم که به آن بپردازیم.
این مقاله ، ازمرکزبیماریهای عروقی وواریس اصفهان است.
مقالات بسیاردیگری درموردبیماریهای عروقی وسکته مغزی نیزازمجموعه مقالات این مرکزمنتشرشده است. بیماری های عروقی اغلب بیماری های منتشر می باشند.
بنابراین بایستی که تلاش شود بدن از ابتلا به بیماری های عروقی در امان و دور بماند .
چنانچه فاکتورهای خطر بیماری های عروقی ایجاد عوارض فراوان این عوارض از طریق رسوب مواد زائد در داخل عروق ایجاد می شوند.
اغلب موارد رسوب مواد زائد در محل دو شاخه شدن عروق اتفاق می‌افتد در این محل است که ذرات چربی و سایر مواد زائدرسوب می‌نمایند و نهایتاً باعث ایجاد پلاک و تنگی عروق می شوند. بسته به اینکه این پلاک ها و گرفتگی عروق در کدام قسمت از یک اندام اتفاق بیفتند عوارض مختلفی ایجاد می شود چنانچه این رسوب گرفتگی و تنگی عروق در قلب اتفاق افتد آنژین قلبی و سپس سکته قلبی ممکن است ایجاد شود چنانچه این مشکلات در مغز اتفاق افتاد سکته مغزی اتفاق می‌افتد.
اگر در اندام‌ها تنگی عروق بوقوع پیوندد باعث می شود که لنگش اندام ،سردی، درد و سایر علائم ناشی از کاهش خونرسانی به دست و پا اتفاق افتاد.

عواملی که باعث تنگی رگ می شوند:

 

دیابت یکی از بیماری‌های مهم است. دیابت می‌تواند باعث ایجاد رسوب مواد در عروق شود. بنابراین بایستی بیمارانی که استعداد زمینه برای ابتلا به دیابت ( مرض قند) است دارند از از مصرف مواد شیرین و قندی زیاد خودداری نمایند .
تا به دیابت دچار نشوند .
چنانچه مبتلا به دیابت هستند، سطح قندخون خودرا کنترل نمایند .
سیگاراز دیگر مواردی است که باعث ایجاد رسوب مواد زائد درعروق می شود .کشیدن سیگار و انواع دخانیات می تواند به شدت با عث آسیب جدی به بدن و تنگی عروق شود.
بنابراین توصیه می شود از مصرف هرگونه دخانیات و سیگار به شدت پرهیز گردد.


برخی از بیماران بر این باور غلط هستند که اگر از قلیان استفاده نمایند خطر کمتری متوجه آنها خواهد شد. که این یک باور کاملا غلط می‌باشد.
استفاده از قلیان خطرات به مراتب بیشتری نسبت به استفاده از سیگار در بر دارد.

باورهای غلط کدامند

بسیاری ازمردم باورهای غلطی دارندکه بایداصلاح گر
سکته مغزی درواقع حادثه حاد عروق مغزی است .
این حادثه با شروع ناگهانی (در عرض چند دقیقه یا چند ساعت) علائم عصبی کانونی و/یا مغزی که بیش از 24 ساعت ادامه می‌یابد مشخص می‌شود.
این بیماری به انواع مختلف قابل تقسیم است.سکته مغزی شامل انفارکتوس مغزی، خونریزی مغزی و خونریزی زیر عنکبوتیه است که تفاوت های اتیوپاتوژنتیک و بالینی دارند.


انواع سکته مغزی


بر اساس مطالعات چند مرکزی بین المللی، نسبت سکته های مغزی ایسکمیک و هموراژیک به طور متوسط ​​4:1-5:1 (80-85٪ و 15-20٪) است.
سکته مغزی ایسکمیک یا انفارکتوس مغزی. اغلب در بیماران بالای 60 سال با سابقه انفارکتوس میوکارد، بیماری روماتیسمی قلبی، اختلالات ریتم و هدایت قلب، دیابت ملیتوس رخ می دهد. نقش مهمی در ایجاد سکته ایسکمیک با نقض خواص رئولوژیکی خون، آسیب شناسی شریان های اصلی ایفا می کند.
سکته هموراژیک(ناشی ازخونریزی). در ادبیات علمی، اصطلاحات «سکته مغزی هموراژیک» و «خون‌ریزی داخل مغزی غیر ضربه‌ای» به عنوان مترادف به کار می‌روند یا سکته‌های هموراژیک همراه با داخل مغزی، خونریزی زیر عنکبوتیه غیرتروماتیک را نیز شامل می‌شوند.


خونریزی داخل مغزی شایع ترین نوع سکته مغزی هموراژیک است که اغلب در سنین 45 تا 60 سالگی رخ می دهد. چنین بیمارانی سابقه فشار خون، تصلب شرایین مغزی یا ترکیبی از این بیماری ها، فشار خون علامت دار شریانی، بیماری های خونی و غیره دارند. پیشگوی این بیماری (احساس گرما، افزایش سردرد، اختلال بینایی) نادر است. معمولاً سکته مغزی به طور ناگهانی، در طول روز، در برابر پس‌زمینه فشار روحی یا جسمی ایجاد می‌شود.
خونریزی زیر عنکبوتیه (خونریزی به فضای زیر عنکبوتیه). شایع ترین خونریزی در سنین 30-60 سالگی رخ می دهد. از جمله عوامل خطر برای ایجاد خونریزی زیر عنکبوتیه می توان به سیگار کشیدن، الکلیسم مزمن و یکبار مصرف الکل در مقادیر زیاد، فشار خون شریانی، اضافه وزن اشاره کرد.

سکته مغزی چیست ؟

بیماریهای عروقی:

همانطورکه گفتیم، سکته مغزی یکی ازانواع بیماریهای عروقی است.
بیماریهای عروقی هرقسمت ازبدن راممکنست درگیرنمایند.
درموردمطالب تکمیلی به سایرمقالات این سایت مراجعه کنید.

علائم


سکته مغزی می تواند با علائم عصبی مغزی و کانونی ظاهر شود.

علائم کلی سکته مغزی متفاوت است.دقت به این علایم کمک زیادی به این مسئله می کندکه سکته مغزی چیست؟ وچه اقداماتی بایدکرد. این علامت می تواند به صورت اختلال در هوشیاری، بی حالی، خواب آلودگی یا برعکس برانگیختگی رخ دهد و همچنین ممکن است برای چند دقیقه از دست دادن هوشیاری کوتاه مدت نیز وجود داشته باشد. سردرد شدید ممکن است با حالت تهوع یا استفراغ همراه باشد. گاهی اوقات سرگیجه وجود دارد. ممکن است فرد در زمان و مکان احساس سردرگمی کند.
در پس زمینه علائم مغزی سکته مغزی، علائم کانونی آسیب مغزی ظاهر می شود. تصویر بالینی مشخص می شود که کدام قسمت از مغز به دلیل آسیب رساندن به خون رسانی به آن آسیب دیده است.

اگر بخشی از مغز عملکرد حرکت را فراهم کند، ضعف در بازو یا پا تا فلج ایجاد می شود. از دست دادن قدرت در اندام ها ممکن است با کاهش حساسیت در آنها، اختلال در گفتار، بینایی همراه باشد. علائم کانونی مشابه سکته مغزی عمدتاً با آسیب به ناحیه مغز مرتبط است.
خون توسط شریان کاروتید تامین می شود. وجود ضعف در عضلات (همی پارزی)، اختلال در گفتار و تلفظ کلمات، کاهش بینایی در یک چشم و نبض های شریان کاروتید در گردن در سمت ضایعه مشخص است. گاهی اوقات بی ثباتی در راه رفتن، از دست دادن تعادل، استفراغ تسلیم ناپذیر، سرگیجه، به ویژه در مواردی که عروق خون رسانی به نواحی مغز که مسئول هماهنگی حرکات و احساس موقعیت بدن در فضا هستند، تحت تأثیر قرار می گیرند.
هنگامی که اشیاء به دور شخص می چرخند، حملات سرگیجه در هر جهتی وجود دارد. در مقابل این پس زمینه، ممکن است اختلالات بینایی و چشمی (استرابیسم، دوبینی، کاهش میدان بینایی)، بی ثباتی و بی ثباتی، بدتر شدن گفتار، حرکات و حساسیت وجود داشته باشد.

سکته مغزی چیست ؟

عوامل خطر


عوامل خطر عبارتند از ویژگی های مختلف بالینی، بیوشیمیایی، رفتاری و غیره که نشان دهنده افزایش احتمال ابتلا به یک بیماری خاص است. تمام زمینه های کار پیشگیرانه بر کنترل عوامل خطر، اصلاح آنها در افراد خاص و در کل جمعیت متمرکز است.
سن؛
فشار خون شریانی؛
بیماری قلبی؛
TIA (حملات ایسکمیک گذرا) یک پیش بینی کننده مهم برای ایجاد انفارکتوس مغزی و انفارکتوس میوکارد است.
دیابت؛
سیگار کشیدن؛
تنگی بدون علامت شریان های کاروتید.
بسیاری از افراد در جمعیت دارای چندین عامل خطر به طور همزمان هستند که هر کدام را می توان به طور متوسط ​​بیان کرد.
برای مطالعه سایرمباحث سکته مغزی روی لینک زیرکلیک کنید
????

????

سکته مغزی چیست ؟

 

نوشته قبلی

حمله قلبی چیست ؟

نوشته بعدی

هزینه درمان واریس

تماس با ما