مقالات آموزشی

روش های ساده تشخیص در بیماری های قلب و عروق: قسمت دوم

روش های ساده تشخیص در بیماری های قلب و عروق

تست ورزش یا استرس تست:
بسیاری از بیماران قلبی در حال استراحت مشکلی ندارند اما با تلاش و حرکت زیاد علائم بیماری ظاهر می شود بنابراین هدف تست ورزش تهیه نوار قلب است در طی مدتی که بیمار در حال انجام تمرینات ورزشی می باشد.
این آزمایش مخصوصا برای آنها که در هنگام تلاش و حرکت زیاد دچار درد سینه می‌شوند ارزش بسیار خوبی دارد .
قبل از انجام آزمایش از بیماران خواسته می‌شود که برخی از داروهای قلبی را به مدت ۱-۲ روز قطع نمایند پیش از آزمایش توصیه می‌شود که بیمار جهت تمرین از لباس و کفش نسبتا سبک و مناسب استفاده کرده طی مدت تمرین پزشک بر وضع بیمار نظارت می نماید .
درحین انجام تست ورزش،قطعات فلزی و نوار را بر سینه بیمار می چسبانند سپس بیمار روی یک دوچرخه ثابت یا روی چرخ افقی متحرک تمرینات را انجام می دهد .آزمایش ابتدا خیلی آرام شروع می شود سپس ترجیحا حرکات به وسیله مانع یا ترمز در دوچرخه یا افزایش در سرعت چرخ افقی با شیب و سرعت بیشتر انجام میگیرد.
در طی آزمایش فشار خون مرتب کنترل میگردد هنگامی آزمایش متوقف می گردد که علائم پایانی ظهور نماید این علائم شامل خستگی شدید یا تنگی نفس و تغییرات در نوار و ایجاد درد قفسه سینه همچنین وقتی شمارش ضربان های قلب در حدی نزدیک گردد یا تجاوز نمایند. ثبت نوار در حداکثر مورد لزوم در هنگام استراحت و حتی بعد از توقف و حرکت مدت کمی ادامه خواهد داشت مدت تمرین در حدود ۱۲ الی ۱۵ دقیقه می باشد اغلب بیماران با احساس تعجب از نوع توانایی خود مطلع می‌شوند آنچه برای پزشکان جالب است وضع نوار قلب در حرکت ورزشی و علائم دیگر در طی آزمایش است.
زمانی را که درد قفسه سینه با تغییر نوار توام گردد مشخص می شود که درد به علت ناراحتی قلبی است هرچه درد و علائم زودتر آشکار گردد دلیل وخامت بیشتر حال بیمار است تست ورزشی برای بررسی وضع بیمارانی که قبلا دچار سکته قلبی شده اند مفید است تست ورزشی از نوار ساده ارزش بیشتری دارد ولی نمی تواند صددرصد اطمینان بخش باشد با تعجب مشاهده شده که نتایج گمراه کننده ی این آزمایش در خانمها بیشتر از مردان است.
ادامه دارد……

نوشته قبلی

روش های ساده تشخیص در بیماری های قلب و شرائین کرونر: قسمت اول

نوشته بعدی

روش های تشخیص ساده در بیماریهای قلبی عروقی: قسمت سوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما