مقالات آموزشی

خطر انواع دخانیات برای بیماران قلبی

خطر انواع دخانیات برای بیماران قلبی

یکی از اشتباهات رایج در بین بسیاری از مردم، آنست که تصور می کنند فقط سیگار است که باعث مشکلات قلبی، ریوی، سرطان و… می شود و استفاده از قلیان و پیپ و… ضرر کمتری به همراه دارد. برای رفع این باور غلط و روشن شدن میزان خطرات موارد فوق، به مطالب زیر توجه فرمائید.

 

خطر انواع دخانیات برای بیماران قلبی

قلیان
قلیان باعث ورود حجم دودی 10 تا 20 برابر دود ناشی از سیگار به بدن می شود. در حقیقت یکبار قلیان کشیدن، معادل 70 نخ سیگار می باشد. یک نخ سیگار، معمولا ًنیم تا یک لیتر دود تولید می کند در حالی که یکبار کشیدن قلیان ،حدود 10 تا 20 لیتر دود تولید خواهد نمود.

از طرف دیگر بعلت آنکه قلیان معمولاً بصورت اشتراکی و توسط چندین نفر استفاده می شود، باعث می شود باکتری ها و ویروس ها در داخل لوله قلیان باقی مانده و باعث انتقال بیماری های خطرناکی مانند هپاتیت وسل و… می شود.

پیپ

توتون موجود در پیپ ،بیشتر از سیگار بوده و دود حاصل از آن ،معادل مصرف چندین نخ سیگار می باشد.

از سوی دیگر دود پیپ، قلیایی تر از دود سیگار است و در نتیجه آسیب و اعتیاد آن برای استفادکنندگان از پیپ وحتی اطرافیان آنها، بیشتر می باشد.

از سوی دیگر، دود پیپ بطور کلی خطرناک تر از دود سیگار بوده و میزان انواع بیماری های ریوی و سرطانها (سرطان ریه،حنجره، مری، دهان و سرو گردن) با مصرف پیپ، بیشتر از مصرف سیگار است.

سیگار برگ

بدلیل آنکه سیگار برگ ،علاوه بر داشتن توتون، دارای غشایی از برگ تنباکو نیز می باشد، میزان دود حاصل از آن بسیار بسیار بیشتر و خطرناک تر از سیگار معمولی است.

نوشته قبلی

نارسایی قلبی

نوشته بعدی

نقش ارث در ایجاد بیماری قلبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما