ترومبوفلبیت: (قسمت دوم)

ترمبوفلبیت

ترومبوفلبیت:

اختلالات خونی دربرخی بیماریهاازجمله در عوارض میلوپرولیفراتیو خصوصا پولی سیتمی حقیقی و در بیماران نادر دچار نقصان فامیلی آنتی ترو مبین واجد اهمیت زیادهستند.عوارض ناشی از آسیب موضعی ورید در اثر مواد شیمیایی نظیر تزریق نوراپی نفرین و مواد درمانی دیگر یا عوامل عفونی که دراثرآنها فلبیت سپتیک عارض می‌شود نیزازجمله این مواردهستند. بیماران مبتلابه سرطان به علت بی حرکتی و عوامل جراحی در معرض خطر فلبیت قرار دارند لیکن گاه نیست بیت‌های کننده یا مهاجر در این بیماران دیده می شود. فلبیت های(لخته های) دسته اخیرا به حضور حالات خفیف انعقاد درون رگی منتشر یا آزاد شدن آنزیم های فعال کننده عوامل انعقادی نسبت داده اند که اتیولوژی آنها هنوز قطعیت نیافته است. اینگونه فلبیت ها را ابتدا در سرطان لوزالمعده و دم لوزالمعده توصیه کرده بودند که ممکن است شیوه آنها در تومورهای سرطانی ریه زیادتر باشد. در بعضی بیماران نیز فلبیت صورت عودکننده و ایدیوپاتیک دارد. همچنین نوعی فلبیت مهاجر در بیماران دچار ترومبوانژییت مسدود کننده دیده می شود.
میزان شیوع ترومبوز وریدی(لخته خون) با فیبرینوژن نشاندار شده به وسیله ید ۱۳۱ که باعث نشان دار شدن لخته خون می شود روشن کرده اند. حدود یک ثلث بیماران مسن تر از چهل سال که تحت عمل جراحی بزرگ قرار می گیرد یا دچار انفارکتوس میوکارد می‌شوند ترومبوز وریدی پیدا می کند این میزان شیوع در شکستگی های لگن پروستاتکتومی رتروپوبیک و سکته‌های مغزی به ۵۰ درصد یا بیشتر می رسد اکثر این ترمزها در وریدهای کوچک ماهیچه ساق پا تشکیل می‌شود و ۲۰ درصد آنها به ورید های بزرگتر ساق پا و ران توسعه می‌یابند.ترمبوفلبیت
علائم بالینی ترومبوفلبیت:
بیماران دچار فلبیت( لخته ) ممکن است بدون علامت باشند یا از درد منطقه ابتلا در حال استراحت و حرکت شکایت داشته باشند در فیلم ایت پشت ساق پا در قالب در هنگام بالا رفتن از پله یا تپه عارض می شود. در مواردی که آمبولی ریوی رخ می‌دهد ۵۰ درصد بیماران علامت قبلی نداشته است یا مختصر علایمی در اندام مبتلا به ترمبز داشته اند. گاهی اوقات اندام مبتلا به فلبیت دچار تورم افزایش درجه حرارت حساسیت موضعی اتساع وریدها و یک فرم سفت و دردناک است. حساس ترین علامت همان روز به یک طناب حساس و سفت وریدی یکی از این علامت تنها در ۲۰ درصد موارد دیده می شود. حساسیت دیگر علائم حدود ۵۰ درصد یا کمتر است. علائم ابسه مایع در پای گرفتار فلوید بسیار ظریف و جز ۲۳ ممکن است ابتدا یک حالت پر آبی و مختصر در عضلات وجود آید و سپس اندازه محیط اندام اندک افزایش پیدا کند یا خیر گودبردار به وجود آید.
ادامه دارد…….

نوشته قبلی

ترومبوفلبیت: قسمت اول

نوشته بعدی

ترومبوفلبیت: (قسمت سوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما