انواع پیشگیری

انواع پیشگیری

انواع پیشگیری

پیشگیری همواره مقدم بردرمان بوده وهست.
درزیربه انواع پیشگیریهامی پردازیم که می توانند نقش مهمی دربهبودسلامت وارتقا وضعیت عمومی جامعه داشته باشند:

پیشگیری آغازین(primordial privention) به مفهوم تهاجم به پدیداری یا فاکتورهای خطر بیماری زا است که بیماری را از آینده زندگی افراد حذف می کندوزمینه های خطرراازبین می برد .این مفهوم بیشتر به دنبال  تغییرات روش و عادات زندگی ناسالم و اصلاح شیوه زندگی است.انجام ورزش منظم ،پرهیز از مصرف سیگار نمونه های خوبی از این نوع پیشگیری به شمار می آیند که درپیشگیری ازانواع بیماریها وازجمله پیشگیری ازبیماریهای قلبی عروقی بکارمی روند.
پیشگیری اولیه(primary prevention) اقداماتی که برای جلوگیری از آغاز بیماری از جمله سیاست های کلان در سطح جمعیت مثل واکسیناسیون را شامل می شود.
پیشگیری ثانویه(secondary prevention) عملیاتی را که منجر به توقف بیماری آغاز شده و جلوگیری از پیشرفت آن به عمل می آید در برمی گیرد.که شامل درمان بسیاری از بیماری ها می باشد.
پیشگیری ثالثیه(tertiary prevention) دخالت در مرحله واپسین و پاتوژنیک بیماری برای کاهش فاز معلولیت و تعدیل و تطبیق دهی شرایط بیمار و بیماری جهت افزایش کیفیت زندگی و طول عمرمی باشد.
سنجش سلامت(چکاپ) را از چه سنی شروع کنیم؟
باید گفت که شروع غربالگری و سنجش سلامت (چکاپ) ازنظرعلمی از لحظه شروع زندگی آغاز می شود.مثلادر دوره نوزادی غربالگری از نظر هیپوتیرویدی،فنیل کتونوری و… انجام می گردد.طبق توصیهAmerican medical association معاینات دوره ای به شکل کلی و سیستماتیک در ابتدای هر سه دوره نوجوانی یعنی یک بار در سن ۱۱سالگی ،یک بار در سن ۱۵سالگی و یک بار هم در سن ۱۸سالگی انجام می گردد که توسط پزشک خانواده صورت می گیرد در حالیکه در کشورما بسیاری ازافرادبراین باورندکه سنجش سلامت (چکاپ)در بالغین و از سن بیست سالگی به بعد بایستی انجام گردد.

جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک فوق تخصصی دکتر هادی زاده
۵و ۳۲۲۴۲۱۶۴     _     ۰۳۱
تماس گرفته ویااطلاعات لازم رااز طریق آدرسهای زیر بدست آورید:
Www.doctorhadizadeh.ir

Www.doctorhadizade.com

Www.varisiran.ir

Www.varisesfahan.ir

https://instagram.com/_u/dr.mahmoudhadizadeh

https://t.me/drhadizadeh

نوشته قبلی

فتق هیاتال (قسمت دوم)

نوشته بعدی

مقالاتی در مورد لنفادم و درمانهای آن (قسمت اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما