مقالات آموزشی

انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی )

انفارکتوس میوکارد

انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی )

انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی )  شرایطی است که در آن سلول های ماهیچه قلب به دلیل کمبود اکسیژن می میرند. به عنوان مرحله حاد بیماری عروق کرونر قلب، حمله قلبی اغلب باعث مرگ می شود. در سال های اخیر، جهان کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر و انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی ) را ثبت کرده است، اما این مشکل همچنان یکی از اصلی ترین مشکلات مراقبت های بهداشتی است.

برای جلوگیری از عوارض و جستجوی به موقع کمک پزشکی، هر یک از ما باید بفهمیم که چه دلایلی برای حمله قلبی مرتبط است، چه روش های تشخیص و درمان پزشکی مدرن ارائه می دهد.

انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی ) : علل

در میان علل چنین بیماری مانند حمله قلبی، هم ویژگی های ژنتیکی بدن و هم اختلالات اکتسابی مرتبط با بیماری های همراه و عادات بد است. علت اصلی انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی ) آترواسکلروز است. کلسترول بر روی دیواره رگ ها رسوب می کند. ترومبوز را تحریک می کند. عروق کرونر به دلیل اینکه پلاک کلسترول پاره شده یا آسیب دیده است مسدود می شود.
عملکرد سیستم قلبی عروقی با افزایش سن بدتر می شود، بنابراین ناتوانی و مرگ و میر بعد از 35 تا 40 سال بیشتر افراد را تهدید می کند. طبق آمار در سال از هر هزار نفر شش نفر قربانی این بیماری می شوند.

اغلب علت حمله قلبی تغییر ساختار بدن در موارد زیر است:

چاقی
دیابت قندی؛
اختلالات فشار؛
سیگار کشیدن، اعتیاد به الکل، اعتیاد به مواد مخدر؛
گوشت اضافی در رژیم غذایی؛
بیماری های عروق محیطی
این علل حمله قلبی حاد را می توان از بین برد. عوامل خطر نادرتر (حدود 10%): کم خونی، آنفولانزا، مسمومیت با مونوکسید کربن، سپسیس، واسکولیت سیستمیک نیز قابل درمان هستند. موارد ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در خانواده یکی دیگر از عوامل است، بنابراین در صورت شناخته شدن چنین مواردی، توجه به تشخیص سیستم قلبی عروقی ضروری است.

علل حمله قلبی در زنان و مردان

علل حمله قلبی نیز ممکن است به جنسیت بستگی داشته باشد.بدن مرد حداقل تا سن 50-40 سالگی (یائسگی) نسبت به بدن زنان بیشتر مستعد ابتلا به این وضعیت خطرناک است. تا این زمان، سیستم قلبی عروقی زنان به لطف استروژن بهتر محافظت می شود. بنابراین، از بین فاکتورهای رایج ذکر شده برای MI، بسیاری از آنها تا زمانی که یائسگی رخ ندهد چندان مرتبط نیستند.
تفاوت در ساختار بدن همچنین منجر به این واقعیت می شود که در مردان علائم بیشتر قابل توجه است. زنان زیر 55 سال چندین برابر بیشتر از مردان در معرض تشخیص اشتباه هستند. برخی از پزشکان به بیماران اطمینان می دهند که نمی توانند دچار حمله قلبی شوند. در عین حال، به سن “خیلی جوان” توجه می شود. به طور کلی، بقای طولانی مدت پس از حمله در زنان کمتر از مردان است.
در زنان جوان، عوامل مشکل ساز اصلی سیگار کشیدن (سیگار اثر محافظتی استروژن را خنثی می کند)، فرسایش پلاک، بیماری عروق کرونر است. در زنان مسن – نقض متابولیسم لیپید در خون، پارگی پلاک، کلسیفیکاسیون عروق کرونر. نقش اضافی توسط سطوح کراتینین، گلوکز، سدیم، پتاسیم ایفا می شود.

در میان علل حمله قلبی در مردان بیشتر از زنان، استرس در محل کار (موقت یا دائمی) نقش بسزایی دارد. خطر مرگ و میر به دلیل سن (به طور متوسط ​​بالای 60 سال) برای همه دسته از بیماران افزایش می یابد.
انواع حمله قلبی
انفارکتوس وسیع که کیو را تشکیل می‌دهد خطرناک‌تر تلقی می‌شود: دلایل آن این است که نکروز مناطق وسیعی از قلب را می‌گیرد. بدون موج Q، این وضعیت معمولا کمتر خطرناک است.

بر اساس محل ترومبوز، انفارکتوس (سکته قلبی ) به دو دسته تحتانی یا قدامی تقسیم می شود.
مراحل:

حادترین – در اولین ساعات، کمک فوری لازم است.
حاد – در روز اول عوارض شدید دارد.
نسبتا حاد – سه تا چهار هفته، قلب بهبود می یابد.
سیکاتریسیال – برای سالها و دهه ها باقی می ماند.
علل اصلی حمله قلبی که به موقع قابل تشخیص نیست، شرایط پاتولوژیک همزمان مانند آسیب مغزی، آسم و غیره است.

انفارکتوس میوکارد(سکته قلبی ):
علائم هنگام تشخیص اولیه، باید به خاطر داشت که علل انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی )در مردان و زنان، و همچنین علائم، ممکن است متفاوت باشد. اولین علائم حمله قلبی در مردان بارزتر است:

درد در قفسه سینه، به سایر قسمت های بدن می دهد. درد از نیم ساعت طول می کشد، نیتروگلیسیرین کمکی نمی کند. یک فرد رنگ پریده می شود، ضعیف می شود، با عرق سرد پوشیده می شود، می ترسد بمیرد. اولین علائم حمله قلبی در زنان کمتر مشخص است. اغلب آنقدر صدمه نمی بیند، احساس غیر معمول است.

در هر صورت، زمانی که حمله قلبی رخ می دهد، علائم و اولین نشانه ها به طور ناگهانی ظاهر می شوند. یک فرد اغلب  بیش از حد نگران است، فشار او ممکن است افزایش یابد. در مراحل بعدی حمله قلبی، علائم  آن در زنان و مردان مشابه است. مرگ سلول های قلب باعث تنگی نفس می شود، بدن به طور متناوب کار می کند، بدن سریعتر خسته می شود، بدون هیچ دلیل مشخصی پشت جناغ سینه درد می کند.

نحوه ارائه کمک های اولیه اگر مشکوک به حمله قلبی باشد، علائم مشابه این وضعیت است – باید فوراً با آمبولانس تماس بگیرید. قبل از آمدن پزشکان: به بیمار نیتروگلیسیرین و نصف قرص آسپرین بدهید. به او کمک کنید حالت نیمه نشسته بگیرد. لباس های تنگ را باز کنید

 

همانطور که در بالا ذکر شد، در سکته قلبی، علائم و نشانه ها در مردان آشکارتر است، علاوه بر این، اغلب  سن زیر 45 تا 50 سال، تصور مشکلات قلبی را دشوار می کند در هر صورت زمان برای تلف کردن وجود ندارد. کارکنان آمبولانس کمک های اولیه را ارائه می دهند، نوار قلب می گیرند و بیمار را در بیمارستان بستری می کنند.

 

عوارض احتمالی


اگر علائم همراه با حمله قلبی را به موقع ردیابی نکنید، عواقب آن می تواند بدتر باشد. وظیفه پزشکان در طول بستری شدن فوری در بیمارستان جلوگیری از شوک، نارسایی قلبی در شکل حاد و سایر عوارض اولیه است. اما عوارض طولانی مدت ممکن است پس از درمان بستری رخ دهد. رایج ترین:

نارسایی قلبی به صورت مداوم؛ تپش قلب منظم؛ آنوریسم بطنی؛ آنژین و دیگران میزان بقا برای حمله ثانویه انفارکتوس میوکارد(سکته قلبی ) به طور قابل توجهی کمتر است. کنار آمدن با همه اینها به تنهایی غیرممکن است – به کمک پزشکان واجد شرایط نیاز دارید.

 

 

 

برای مطالعه ادامه مقاله، روی لینک زیرکلیک کنید

 

مرگ ناگهانی قلبی : قسمت پنجم

نوشته قبلی

تورم مچ پاودرمان تورم

نوشته بعدی

حمله قلبی چیست ؟

تماس با ما