مقالات آموزشی

اسکن پرفیوژن قلب

اسکن پرفیوژن قلب

(GATED MYOCARDIAL PERFUSION SPECT)

اسکن پرفیوژن قلب برای تشخیص تنگی رگهای اصلی قلب و نیز سکته قلبی و … بکار می رود.

اسکن پرفیوژن در دو مرحله انجام می شود:

  1. مرحله استراحت
  2. مرحله پس از استرس بر قلب

این اسکن با تزریق ماده ی رادیو اکتیو صورت می پذیرد.

مرحله استرس ،به دو طریقه انجام می شود (استرس دارویی یا ورزش) در روش ورزش ،بیمار روی تردمیل شروع به دویدن می کند و در استرس دارویی ،با تزریق دارو، فعالیت و ضربان قلب افزایش می یابد.

معمولا تصویر برداری در دو جلسه (دو روز) و گاهی در یک جلسه انجام می شود.

پس از انجام مرحله استرس ،تصویر برداری مرحله استراحت ممکن است در همان روز (چند ساعت بعد) یا در روز دیگری انجام شود که در این مرحله رادیو داروی مربوطه مجددا بداخل ورید تزریق می شود و 30 تا 90 دقیقه بعد تصویر برداری صورت می پذیرد.

سپس تصاویر بدست آمده از دو مرحله ی عکسبرداری (استراحت و فعالیت استرس) با هم مقایسه می شوند و بدین وسیله می توان متوجه شد که خون به اندازه کافی به کدام قسمت از قلب نمی رسد.

سپس با توجه به اینکه هر دیواره و قسمت از قلب ،توسط یک رگ مشخص خونرسانی می شود ، می توان مشخص کرد کدام رگ قلب دچار گرفتگی شده است.

در اسکن ،پس از آنکه قلب به حداکثر استرس لازم رسید ،رادیو داروی مربوطه بصورت تزریقی وارد ورید بیمار می شود و 15 تا 90 دقیقه بعد ،تصویر برداری از قلب شروع می گردد که معمولا حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد.

هر چند اسکن قلب یک روش غیر تهاجمی و مفید می باشد ولی با توجه به استفاده از رادیو دارو ، توصیه های خاص بایستی مدنظر باشد.

اسکن قلب در خانم های باردار ممنوع است ،در خانم های شیرده توصیه نمی شود ولی در صورتی که انجام شود باید تا 18 ساعت پس از انجام آن ،از شیردهی خودداری نمایند.

لازمست در 24 ساعت اول پس از انجام اسکن ،از مواجهه نزدیک با خانم های باردار یا اطفال زیر 2 سال خودداری شود.

ضمنا توصیه می شود قبل از مراجعه جهت اسکن، اطلاعات کافی از مراحل آن کسب نمایید و حتی المقدور بیش از اندازه لازم در محل نمانید.

معمولا بایستی بیماران 4 – 6 ساعت قبل از انجام ،ناشتا باشند .

همچنین بایستی موارد خاص رعایت شوند که جهت اطلاع از آنها ،می توانید به مقاله ی (آمادگی های لازم قبل از انجام اسکن) در همین سایت مراجعه نمایید.

نوشته قبلی

ام آر آی MRI

نوشته بعدی

عوارض واریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما