آنژیوگرافی قسمت 1

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قسمت 1

آنژیوگرافی ، دقیق ترین روش بررسی رگهای بزرگ قلب می باشد. که در طی آن علاوه بر رگهای قلب، ساختمان و عملکرد قلب، دریچه های قلب و… نیز قابل بررسی میباشند.

آنژیوگرافی ، به دقت به پزشک کمک می کند تا برنامۀ درمانی بیمار را تنظیم نماید و مشخص کند که وضعیت رگهای قلب وی به چه صورت است، آیا رگها سالم بوده و بایستی داروها قطع شوند یا تغییر یابند، آیا بیمار نیاز به درمان دارویی دارد؟ آیا بایستی از بالون و استنت (فنر) استفاده شود و یا (در برخی موارد) بیمار نیاز به عمل جراحی باز قلب دارد؟

درحقیقت آنژیوگرافی ، روش استاندارد طلایی برای تشخیص تنگی ها یا سایر اختلالات عروقی می باشد.

همانگونه که گفتیم،آنژیو برای بررسی رگ های خونی (شریان ها و/یا وریدها) است. آنژیوگرافی امکان می دهد محل باریک شدن یا انسداد رگ های خونی، مکان و درجه گسترش پاتولوژیک رگ های خونی (آنوریسم ها) را تعیین کنید. همچنین اختلالات داخلی، میزان گسترش فرآیند تومور و سایر بیماری هایی که به هیچ وجه قابل تشخیص نیستند. این مطالعه با وارد کردن یک ماده خاص (کنتراست) به داخل رگ و انجام معاینه فلوروسکوپی به طور همزمان انجام می شود.

موادرادیواپاک

جزء اصلی عوامل رادیوپاک مورد استفاده برای آنژیوگرافی ید است. دستگاه اشعه ایکس که مطالعه بر روی آن انجام می شود آنژیوگرافی نامیده می شود.

هدف از آنژیوگرافی

آنژیو برای تشخیص آسیب شناسی رگ های خونی (شریان ها، سیاهرگ ها، عروق لنفاوی) استفاده می شود .این شامل باریک شدن عروق (تنگی) یا انسداد آنها (انسداد) است. این روش اغلب برای تشخیص تغییرات آترواسکلروتیک در رگ‌های خونی، تشخیص بیماری‌های قلبی است .
همچنین ارزیابی عملکرد کلیه و شناسایی کیست‌ها و تومورهای موجود در آنها، تشخیص آنوریسم – اتساع پاتولوژیک رگ‌های خونی، تومورها، لخته‌های خون، شانت‌های شریانی وریدی استفاده می‌شود.همچنین در مغز برای تشخیص مشکلات عروقی و همچنین برای تشخیص بیماری های شبکیه.
علاوه بر این، آنژیوگرافی به عنوان روشی برای معاینه قبل از مداخلات جراحی در قلب باز و مغز استفاده می شود.

محدودیت ها

در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی، خطر تأثیر منفی رادیوپاک بر عملکرد آنها وجود دارد. روش آنژیوگرافی نیز ممکن است در بیماران مبتلا به اختلالات انعقاد خون، در صورت داشتن واکنش های آلرژیک به ماده حاجب یا ید، منع مصرف داشته باشد. در حال حاضر انواع جدیدی از مواد حاجب در حال تولید هستند. این موادحاوی ید نیستند .درنتیجه بروز واکنش های آلرژیک نامطلوب کمتری دارند. از آنجایی که قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزان تأثیر نامطلوبی بر جنین می گذارد، آنژیوگرافی برای زنان باردار توصیه نمی شود. بجزدرکواردبسیارحیاتی واورژانسی، انهم بارعایت مواردخاص.

آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟

تکنیک تحقیق آنژیوگرافی شامل وارد کردن یک ماده رادیواپک به بستر عروقی است. بلافاصله پس از تجویز این ماده، یک سری فیلم بااستفاده از اشعه ایکس گرفته می شود. بسته به نوع ان، محل تزریق ماده حاجب ممکن است متفاوت باشد.
برای تجسم آسیب شناسی عروق – آرتریوگرافی، کنتراست از طریق سوراخ در چین مغبنی یا شریان دست تزریق می شود.

آنژیوگرافی ازوریدها :

برای تجسم آسیب شناسی وریدها – فلبوگرافی – یک سوراخ عمدتاً در ناحیه پا انجام می شود. فلبوگرافی اغلب برای تشخیص عوارض وریدهای واریسی و تشخیص ترومبوز استفاده می شود.

نوشته قبلی

بیماری شریان محیطی چیست وچطوردرمان می شود؟

نوشته بعدی

اسکلروتراپی ، اختلالات عروقی و عروق عنکبوتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما